Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Üretim

Üretim » Hindi Yetiştiriciliği

“Kuluçkahane’den Kümeslere...”

Banvit A.Ş. canlı hindi üretimi için gerekli hindi palazlarını Türkiye’de bulunan Cuddy Farms Anatolia firmasından ve bazı dış ülkelerden sıfır günlük olarak ithal etmektedir. Hindi palazları Banvit için sözleşmeli olarak çalışan, İzmir ve Manisa bölgesinde bulunan hindi üretim çiftliklerinde yerleştirilirler.

Banvit için hindi yetiştiriciliği yapan üreticilerin tamamı sözleşmeli olup, kümesler kendilerine aittir. Bu bakım işi karşılığında, teslim ettikleri “canlı kilogramı“ üzerinden ücret alırlar. Yani alacakları ücret, teslim ettikleri hindilerin performanslarına göre değişir.

Tıpkı piliç üretiminde olduğu gibi hindi üretiminde de, palazlar kümese yerleştirilmeden önce kümeslerde titiz hazırlıklar gerçekleştirilir. Kümesin hazırlanması aşamasında; kümeste önceki dönemden kalan altlık ve kullanılan ekipmanlar (yemlik, suluk, paravanlar, radyan vb. gibi) kümes dışına çıkartılır ve temizlikleri yapılır. Tamamen boşaltılan kümes süpürülür, özel yıkama ekibi tarafından önce soğuk su ve deterjanla yıkanır, ardından 80 ºC sıcaklığındaki yüksek basınçlı suyla durulanır. Yıkama işlemi bittikten sonra kontrolleri yapılır ve üç aşamalı dezenfeksiyon işlemi uygulanır.

Bu işlemlerin ardından kümeslerine yerleştirilen hindi palazlarına bakım dönemleri içinde hastalıklardan korunabilmeleri için içme suları aracılığıyla aşılama yapılır. Hindilerin yaşları ve mevsim koşullarına göre bakım ile idare şartlarında değişiklik ya da ayarlamalar yapılır. Tüm kümeslerde havalandırma, ısıtma, soğutma, yem ve su idaresi tamamen otomatik ekipmanlarla gerçekleştirilir.

Hindilerin yedikleri yemler de yaşına göre farklılık gösterir. Yemde bulunan enerji, protein gibi değerler, hindilerin yaşlarına göre daha yüksek performas için ayarlanır. Her hafta tartılmak suretiyle hindilerin gelişim performasları kontrol edilir, eğer ağırlık artışlarında bir gerilik varsa nedeni araştırılır ve gerekli müdahaleler yapılır. Böyle bir durumda “Banvit teşhis laboratuvarı“, hindi birimine destek verir.

Dişi hindiler 90-100 günlükken (ortalama 8-9 kg canlı ağırlığında), erkek hindiler ise 120-140 günlükken (ortalama 17-18 kg canlı ağırlığında) hindi kesimhanemize sevk edilirler. Boşalan kümesleri ise bir sonraki devreye hazırlık amacıyla temizlenir, yıkanır ve dezenfekte edilerek yeni hindi civcivleri için uygun yetiştirme koşulları tekrar sağlanmış olur.