Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Üretim

Üretim » Etlik Piliç

““Kuluçkahane’den Kümeslere...”“

Kuluçka`dan kümeslere teslim edilen civcivler için daha ilk günden itibaren sıcaklık, havalandırma, yeterli yem ve su gibi uygun şartların oluşturulması hayati önem taşır. Çünkü hayatlarına iyi bir başlangıç yapan civcivler, oluşturulan bu şartlar sayesinde sonraki günlerde performans açısından büyük avantaj yakalarlar.

Banvit için broiler yetiştiriciliği yapan üreticilerin tamamı sözleşmeli olup, kümesler kendilerine aittir. Bu bakım işi karşılığında, teslim ettikleri “canlı piliç kilogramı“ üzerinden ücret alırlar. Yani alacakları ücret, teslim ettikleri piliçlerin performanslarına göre değişir.

Bakım dönemi içinde piliçler çeşitli hastalıklardan korunmak amacıyla içme suları vasıtasıyla aşılanırlar. Pilicin yaşına ve mevsim şartlarına göre bakım ile idare şartlarında değişiklik veya ayarlamalar yapılır. Tüm kümeslerimizde havalandırma, ısıtma, soğutma, yem ve su idaresi tamamen otomatik ekipmanlarla yapılır.

Piliçlerin yedikleri yemler de yaşına göre değişiklik gösterir. Yemde bulunan enerji, protein gibi değerler, pilicin yaşına göre daha yüksek performas için ayarlanır. Piliçler her hafta tartılmak suretiyle performasları kontrol edilir, eğer ağırlık artışlarında bir gerilik varsa nedeni araştırılır ve gerekli müdahaleler yapılır. Böyle bir durumda “Banvit teşhis laboratuvarı“, broiler birimine destek verir.

45 - 46 gün boyunca kümeslerde kalan piliçlerde, erkekler 2800 gr, dişiler 2100 gr canlı ağırlığa ulaştıktan sonra kesimhanemize sevk edilir. Piliçlerin kesiminden sonra boşalan kümesler bir sonraki devreye hazırlık amacıyla temizlenir, yıkanır ve dezenfekte edilip yeni civcivler için uygun koşullar sağlanmış olur.