Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Üretim

Üretim » Kuluçka

“Yurt Dışında Başlayan Hikaye...“

Yumurta kümeslerinde üretilmiş ve depolanmış yumurtalar özel nakliye araçlarıyla toplanarak kuluçka tesisinin yumurta deposuna getirilir. Gerekli kontrolleri ve seleksiyonları yapılan yumurtalar, uygun ısı ve nem ortamının sağlandığı bölümlerde depolanır.

Basım için sürü yaşı, yumurta yaşı ve makine sıralamasına göre hazırlanan yumurtalar, gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden sonra 18 günlük gelişim süresini geçirecekleri “gelişim makineleri“ne yerleştirilirler. Bu makinelerde uygun ısı, nem ve döndürme koşullarında 18 günlük gelişimini dolduran yumurtalar, buradan “çıkım makineleri“ne transfer edilir.

Bu yumurtalar daha sonra son üç günlük çıkım sürecini geçirecekleri “çıkım makineleri“ne konurlar. Burada tamamıyla yumurtadan çıkıp, kuruyup dış ortama adapte olacak duruma gelen civcivler makinelerden çıkartılır.

Toplam 21 günlük gelişim ve çıkım süreci sonunda çıkan civcivler kanat tüylerine bakılarak erkek ve dişi olarak ayrılırlar ve seleksiyona tabi tutulurlar. Bu seleksiyon sonunda birinci kalite civcivler ayrılarak makinelerde sayılıp, kutulanırlar. “Civciv odası“na alınan kutulanmış erkek ve dişi civcivler kuluçka civciv nakliye araçları ile broiler çiftliklerine sevk edilir.