Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Bizden Haberler

Bizden Haberler


Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’nden ortak açıklama   
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kuş Gribi’ne ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, doğru şekilde pişirilmiş tavuk eti ve ürünlerinin güvenli bir şekilde yenebileceğini bildirdi. Hazırlamada ve pişirme konusunda doğru hijyen uygulamalarının önemine değinilen açıklamada, 70 santigrat veya üstü derecede pişirilen tavuk etinin güvenle tüketilebileceği ifadesi yer aldı.

Doğru pişirmeyle, sadece tavuk etinin değil, yumurtanın da güvenli şekilde tüketilebileceğini belirten FAO ve WHO yetkilileri pastörize ürünlerin varolabilecek virüsü yok ettiğine dikkat çekti. Kuş Gribi’nin görüldüğü bölgelerden alınan yumurtaların kesinlikle çiğ ya da yarı pişmiş olarak tüketilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada bugüne dek, hiçbir insanın yumurta veya tavuk ürünü yiyerek Kuş Gribi’ne yakalanmadığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Kuş Gribi’nin görülmediği alanlarda tavuklarla temas eden veya tavuk eti tüketen kişilerin kesinlikle risk altında olmadığı belirtildi. Kuş Gribi virüsünün enfekte olmuş kanatlı hayvanlarla temas durumunda insana geçebileceği, özellikle kesimhanelerin bu konuda risk taşıdığı ve buralarda gerekli önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

FAO ve WHO’nun açıklamasında enfekte olmuş bir kuşun itlaf edilmesi halinde ise kuşun taşıdığı virüsün sadece direkt temas yoluyla insana bulaşabileceği ifadesine yer verildi.

Daha fazla bilgi için