Ben Patron Degilim
Birlikte Elele
 
Bizden Haberler

Bizden Haberler


A(H7N9) gribi ile ilgili soru ve cevaplar   
(OIE – Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü - 04.19.13)

A(H7N9) gribi için bildirim gereklilikleri nelerdir?

OIE Kara Hayvanları Sağlık Kodunda ayrıntılı bir şekilde açıklandığı üzere her hangi bir evcil ya da vahşi kuşta bulunan tüm yüksek patojenik kuş gribi (HPAI) vakaları ülkedeki yetkili kurumlarca (Veteriner Hizmetleri) OIE’ye bildirilmelidir. Kümes hayvanlarındaki düşük patojenik kuş gribi virüslerinin H5 ve H7 alt türleri de OIE’ye bildirilmelidir çünkü şiddetli hastalığa neden olmasalar bile yüksek patojenik virüslere hızla dönüşme ya da diğer türlere bulaşma olasılığı vardır.

4 Nisan 2013 tarihinde Çin Veteriner yetkilileri, insanları etkileyen virüse çok benzediği iddia edilen düşük patojenik H7N9 kuş gribi virüsünün güvercin ve tavuklarda görüldüğünü OIE’ye belirtmişlerdir.

Hayvanlarda dünya genelinde temel AI koruma ve kontrol gereklilikleri nelerdir?
Tüm ülkeler, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere OIE standartlarına uygun olarak Veterinerlik Hizmetleri’nin devlet ve özel sektör bileşenlerini devam ettirmelidir:

• Uygun yönetmelik;
• Hayvanlarda biyolojik olaylar karşısında erken tespit ve müdahale kapasiteleri;
• Telafi mekanizmasının oluşturulması ve yönetimi;
• Etkin veteriner laboratuarları;
• Gerekli görüldüğünde ilgili epidemiyolojik durumlarda aşı kullanımı.

Ayırma işlemi bir kontrol önlemi olarak kullanılabilir mi?

Eğer hayvanlarda enfeksiyon tespit edilirse genellikle hastalığı kontrol altına almak ve yok etmek için ayırma politikası kullanılır. Gereklilikler aşağıdaki gibidir (ve OIE Kara Hayvanları Sağlık Kodunda tanımlanmıştır)

• Tüm enfekte olmuş ve virüse maruz kalmış hayvanların insancıl yollarla yok edilmesi (OIE hayvan sağlığı standartlarına göre);
• Cesetlerin ve tüm hayvan ürünlerinin uygun şekilde imha edilmesi;
• Enfekte olma ya da virüse maruz kalmış olma ihtimali olan kümes hayvanlarının gözetimi ve takibi;
• Kümes hayvanlarının ve mikrop kapmış olma ihtimali olan araç ve personelin hareketlerinin sıkı karantina ve kontrol altına alınması;
• Enfekte olmuş tesislerin detaylı olarak arındırılması;
• Stoklamaya başlamadan önce en az 21 gün beklenmesi.

Çin tarafından duyurulmuş olan mevcut H7N9 salgını gibi düşük patojenik kuş gribi durumunda yok etme işlemi genellikle enfekte olmuş çiftlik düzeyinde ya da salgınlar tespit edildiğinde enfekte olmuş tesislerin yakınında yer alan bölge içerisinde uygulanır.

OIE hastalığın kontrol altına alınması için aşılamayı öneriyor mu?

Uygun aşılar mevcut ise aşılama hassas kuş popülasyonlarının potansiyel enfeksiyondan korunmasını hedefler. Aşılama hayvanlar tarafından yapılan viral salgılamaları ve virüsün yayılma kapasitesini azaltır. Aşılama stratejileri bir salgın karşısında acil durum müdahalesi olarak etkin bir şekilde ya da endemik bölgede rutin bir önlem olarak kullanılabilir. Aşı kullanımı ile ilgili alınacak olan her türlü karar bir çıkış stratejisi içermelidir; yani, aşılamayı durdurmak için karşılanacak olan koşullar.

Bir aşılama politikasını uygulamadan önce dikkatli olunmalıdır ve bu işlem, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünün (OIE) aşılama ve aşılar ile ilgili tavsiyelerinin yakinen takip edilmesini gerektirir.

Kısacası aşılama, ayırma politikaları hastalık endemik olduğu için ve bu nedenle geniş kapsamlı olduğu için ya da etkilenen hayvanlardaki enfeksiyonun tespit edilmesi çok zor olduğu için uygulanamadığı zaman devreye alınmalıdır.

A(H7N9) gribi olan bir ülke ile kümes hayvanı ticareti ile ilgili olarak OIE’nin tavsiyeleri nelerdir?

Kendi bölgelerini patojenlerden korumak için ithal eden ülkeler tarafından kullanılması gereken risk analizleri son derece karmaşıktır ve OIE standartları ile ilgili uzun bir listeye dayalıdır.

Potansiyel ithal eden ülkelerde H7 suşu düşük patojenik kuş gribi salgını durumunda geçerli olabilecek olan tavsiyeler OIE Kara Hayvanları Sağlık Kodunda (Bölüm 10.4; 2013) bulunabilir. Bu önlemler bilimsel temellere dayalıdır ve gerekçelendirilmemiş ticari engeller ile sonuçlanmamalıdır; menşe hayvan popülasyonunun bölgelere ayrılması ve testten geçirilmesi işlemlerini içerir.
Endişeli çiftçiler için hangi telafi önlemleri uygulanmalıdır?

Zorunlu ayırma sonucunda hayvanlarını kaybetmiş olan çiftçi ve üreticilerin ulusal yetkililer tarafından istenen finansal tazminat sistemleri dünya genelinde farklılık gösterir; hatta bazı ülkelerde bu sistemler yer almıyor olabilir. OIE ulusal yetkilileri tazminat şemaları geliştirmeleri ve teklif etmeleri konusunda destekliyor çünkü bunlar erken tespit ve kuş gribi de dahil olmak üzere hayvan hastalıklarının meydana gelişinin bildirilmesi konusunda şeffaflık sağlanabilmesi için son derece önemlidir.

Gıda güvenliği tavsiyeleri nelerdir?

A(H7N9) virüsü de dâhil olmak üzere bir kuş gribi salgınına karşılık olarak kontrol önlemlerinin bir sonucu olarak ayrım yapılmamış hayvanlar ihtiyati ve düzenleyici bir önlem olarak gıda ve yem zincirine girmemelidir.

İnsan tüketimine uygun kümes hayvanı ya da yumurta tüketiminin AI virüsünü insanlara taşıyabileceğini belirten her hangi bir kanıt yoktur.

Kuş gribi ile ilgili toplum sağlığı riski nedir?,

AI virüsleri yüksek oranda türe özeldir, ancak nadir rastlanan durumlarda tür engelini aşmış ve insanlara bulaşmıştır. Bu hastalık, son derece sık görülen bir insan hastalığı olan (genellikle insan H1 ve H3 virüslerinin neden olduğu) mevsimsel insan gribi (nezle) ile karıştırılmamalıdır. Tüm AI virüslerinin insana bulaşması, enfekte kuşlar ile ya da ileri derecede mikroplu alanlar ile yakın temas olması durumunda meydana gelir.

Geçmişte insan hastalığı genellikle hayvan menşeli yüksek patojenik virüsün bulaşması ile ilişkilendirilmekteydi. Çin tarafından OIE’ye bildirilen mevcut A(H7N9) gribi virüsü kümes hayvanları için düşük patojeniktir; genetik benzerlik bir süre önce saptandığı için insan vakaları ile olası bağlantıları göstermek için incelemeler yapılmaktadır.

İnsan enfeksiyonu ihtimali nedeniyle AI virüsü bulaştığı şüphesi olan kümes hayvanlarıyla çalışan ya da kümes hayvanlarıyla temas halinde olan insanların yüz maskeleri, gözlükler, eldivenler ve botlar da dahil olmak üzere koruyucu giysiler giymeleri önerilir.

Çiftlik düzeyinde hangi önleyici tedbirler önerilir?

Kümes hayvanı üreticilerinin kendi sürülerine virüs bulaşmasını önlemek için
biyo güvenlik uygulamalarını sürdürmeleri gereklidir.

• Kümes hayvanlarınızı av kuşlarının uğrak yerlerinden uzak tutun;
• Mülkünüzde vahşi kuşları çekebilecek olan öğeleri barındırmayın;
• İnsanların ve ekipmanların kümeslere erişimlerini kontrol altında tutun;
• Mülkünüzü, kümeslerinizi ve ekipmanlarınızı hijyenik tutun;
• Hastalık statüsü bilinmeyen kuşların sürünüze dâhil olmasını engelleyin;
• Kuş hastalıklarını ve ölümlerini Veteriner Hizmetlerine bildirin;
• Gübrelerin ve ölü kümes hayvanlarının uygun şekilde imha edilmesini sağlayın;
• Gerektiğinde hayvanlarınızı aşılayın.

Daha fazla bilgi

1. OIE Kara Hayvanları Sağlık Kodu:

Detaylı bilgi için tıklayınız.

2. OIE Kara Hayvanları için Tanısal Testler & Aşılar ile ilgili El Kitabı:

Detaylı bilgi için tıklayınız.

3. OIE Teknik Hastalık Kartı:

Detaylı bilgi için tıklayınız.

4. OIE kuş gribi web portalı:

Detaylı bilgi için tıklayınız.

5. Gıda ve Tarım Örgütü

Detaylı bilgi için tıklayınız.

6. Dünya Sağlık Örgütü
A(H7N9) grip virüsü ile insan enfeksiyonu ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Detaylı bilgi için tıklayınız.

7. OIE/FAO Hayvan gribi (OFFLU) ile ilgili uzmanlık ağı:

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: Kaynağı görüntülemek için tıklayınız.